Bakarat – reguły, historia i zasady gry

Baccarat, czy też Bakarat, jak częściej mówi się w Polsce, jest jedną z najpopularniejszych na świecie gier kasynowych. Spotkamy go zarówno w internetowych kasynach, jak i tych tradycyjnych – stacjonarnych. Część z Was, która nie grała w niego osobiście, na pewno kojarzy go z serii filmów o Jamesie Bondzie, na przykład z produkcji Doktor No, z 1962 roku. Baccarat jest grą karcianą, której reguły można określić jako uproszczenie tych, do których stosujemy się podczas gry w blackjacka.

Gra ta jest tradycją, którą ludzkość zna już od ponad 600 lat. Ma kilka wersji, które nieznacznie się od siebie różnią. Niezmienne jest jednak to, że rozgrywka toczy się pomiędzy graczem lub graczami a krupierem. Nie jest jednak w żadnym stopniu skomplikowana oraz nie wymaga większego zaawansowania. Stąd też zrozumiała jest jej popularność na całym świecie.

Czym jest bakarat, historia gry

Dokładna historia gry nie jest znana. Pierwsze związane z nią informacje pochodzą z 1400 roku. Nie możemy mieć również pewności co do miejsca jej powstania. Gra powstała więc we Włoszech lub we Francji. Często grano w nią w średniowieczu, jednak o wiele większą popularność zdobyła w XIX – XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo była nielegalna i wszelkie próby rozgrywki były ryzykowne, jednak po II wojnie światowej nastąpił rozwój miasta Las Vegas oraz szeroko pojętego hazardu, co przyniosło o wiele większą sławę baccaratowi.

Gry hazardowe kojarzą się nieodłącznie z Las Vegas, natomiast bakarat jako jedna z kilku gier rozprzestrzeniła się po całym świecie. Mimo jej europejskiego pochodzenia, uwielbiają ją także Azjaci. Znajdziemy ją więc chyba w każdym kasynie. Baccarat jest grą, którą z powodzeniem przekształcono w wersję internetową. Dlatego też prawie każda platforma oferująca karcianki, udostępnia również pokoje z rozgrywkami w Baccarat.

Jak grać w bakarat?

Bakarat może początkowo sprawiać wrażenie gry skomplikowanej do przyswojenia. Tak jednak wcale nie jest, gdyż opiera się ona w dużej mierze na matematycznym prawdopodobieństwie i po prostu szczęściu. Jeżeli znacie zasady gry blackjack, z łatwością przerzucicie się na bakarat. Tutaj tak samo poszczególne karty mają swoją wartość punktową, którą sumujemy z nadzieją na otrzymanie dziewiątki. Więcej na temat blackjacka przeczytasz tutaj.

Każda grupa kart ma swoją określoną punktację. Karty o numerze 2 do 9 mają dokładnie taką liczbę punktów. 10-ka, walet, dama i król to 0 punktów. As daje 1 punkt. Jeśli wynik będzie powyżej dziesiątki, za punktację uznaje się tylko drugą cyfrę. Wygrywa osoba, której wynik będzie bliższy 9.

W baccarat grać może od 12 do 14 osób. Każdy z graczy po kolei wyciąga karty rywalizując z krupierem. Można więc poprosić go o kolejną kartę bądź zostawić wszystko tak, jak jest. Nie ma jednoznacznego przepisu na wygranie danej partii. Należy zdać się na własną intuicję lub wykorzystać którąś z gotowych strategii.

Wersje gry

Tak jak każda gra, bakarat również ma kilka różnych wersji. Najlepiej znaną wersją gry jest tak zwana Punto Banco i to właśnie ją znajdziemy w każdym kasynie. Najczęściej gra się za niskie stawki. Jedynym zadaniem gracza jest przewidywanie wyników i dobieranie kart, czyli dokładnie to, co znamy już z ogólnej definicji.

Najstarszą i najrzadszą odmianą jest Chemin de Fer. Karty są tutaj rozdawane do góry plecami. Może zobaczyć ją tylko osoba, która postawi największą stawkę. Inną alternatywą jest Big Table Baccarat. Różnica polega na tym, że gry odbywają się przy wielkim stole, przy którym zasiada czternastu graczy. Kolejną ciekawą wersją jest Baccarat Banque, której reguły są prawie że standardowe. Odmiana ta jest jednak zarezerwowana dla tych, którzy cenią sobie grę na wysokie stawki. Tutaj jednak każdy grający jest równocześnie bankierem, samodzielnie dobierającym karty.

Kasyna on-line, w których zagramy w bakarat

Dostępność gry bakarat jest ogromna. Nie trzeba chyba długo rozwodzić się nad tym, o ile bardziej wygodna jest jej wersja internetowa. Ogólna nowoczesność w porównaniu z popularnością gry zaowocowała jej obecnością w prawie każdym kasynie online. Najbardziej lubiana jest jej wersja w kasynach na żywo, gdzie poszczególne gry odbywają się przeciwko innym i w czasie rzeczywistym.

Jej reguły są niezmienne, wszystko odbywa się bezstresowo i szybko. Tu także mamy pełną dowolność, gdyż możemy skorzystać ze zwykłej wersji gry, ale możliwa jest też gra poprzez wybrane przez nas urządzenie przenośne. Daje to o wiele więcej dowolności, zwłaszcza pod względem lokalizacji naszej rozgrywki.

Podsumowanie

Baccarat jest bardzo popularną grą, co samo już wiele sugeruje nam na temat tego, czy warto ją wypróbować. Znajdziemy ją w setkach kasyn – zwykłych oraz internetowych. Jej proste w zrozumieniu zasady pozwalają na szybkie przejście do części właściwej gry. Nie jest konieczne posiadanie żadnych umiejętności, przez co może ją wypróbować każdy, kto tylko ma na to ochotę. Jeżeli ktoś z Was preferuje bezpieczniejszą formę gry, polecamy zapoznać się z różnego rodzaju wskazówkami, które podpowiedzą, kiedy powinno się przykładowo dobierać karty, a kiedy należy odpuścić. Wszystko to sprawia, że bakarat jest ciekawą opcją, którą musi wypróbować każdy szanujący się gracz.